دانستنی های سررسید

سررسید چیست؟

به زبان ساده، سررسید یا سال‌نامه همان دفترچه یادداشت روزانه است؛ با این تفاوت که هر صفحه آن دارای تاریخ است؛ البته امروزه براساس کاربردهای فراوان در رشته‌های مختلف کاری، انواع مختلف سررسید به‌وجود آمده‌اند که در زیر به شرح آنها می‌پردازیم. همچنین به خاطر کاربردی‌بودن سررسید و همچنین عمر طولانی ( یک‌سال ) می‌تواند به‌عنوان یک محصول تبلیغاتی بسیار سودمند نیز مورد استفاده قرار گیرید.

  • آیا می‌دانید یکی از بهترین هدایا برای بسیاری از مشتریان سررسید اختصاصی است؟
  • آیا به اهمیت اهدای یک سررسید به مشتریان خود واقف هستید؟
  • آیا می‌دانید یک سررسید استاندارد باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

 

برای پاسخ به این سؤالات ابتدا اطلاعاتی را درخصوص سررسید به استخضار شما می‌رسانیم:

 

سررسیدها را می‌توان برحسب اطلاعات صفحات داخلی، جنس جلد، نوع صفحات، نوع چاپ، اندازه (قطع) چاپ و نوع صحافی دسته‌بندی کرد.

 

اطلاعات صفحات داخلی سررسید:

به‌طور معمول از لحاظ محتوایی، سررسید دارای سه بخش است:

مقدمه: می‌تواند شامل تصاویری از نوروز، طبیعت، نماها و آثار باستانی یا ... باشد و همچنین صفحهای به نام دارنده سالنامه است.

صفحات داخلی سررسید: که درواقع همان صفحات یادداشت روزانه تاریخدار است. البته خود صفحات داخلی به‌طور معمول به چهار مدل مختلف تقسیمب‌ندی می‌شوند که در ادامه توضیحاتی در این مورد خواهیم داد.

بخش پایانی: این بخش به‌طور معمول شامل صفحاتی است که در آن می‌توان اطلاعات مهندسی و یا برگه‌هایی برای یادداشت تلفن و یا برای مشاهده تلفن‌های ضروری مانند آتش نشانی، اورژانس و غیره را یافت.

 

دسته‌بندی سررسیدها بر اساس اندازه (قطع):

1- سررسید وزیری: از رایج ترین سررسیدهای موجود می باشد که به‌طور معمول در قطع 24×17 سانتیمتر چاپ میشود.

2- سررسید رقعی: اندازه معمول چاپ این سررسیدها 22×15 سانتیمتر است.

3- سررسید مدیران ( رحلی ): قطع تشریفاتی سررسید بوده و به‌طور معمول در قطع 34×24 چاپ میشود.

4- سررسید جیبی: سررسید ( تقویم ) های جیبی قطع‌های مختلفی دارند که رایج‌ترین آنها 10×15 سانتیمتر است.

5- سررسید پالتویی: قطع معمول این سررسیدها 17×12 سانتیمتر است. ( قطع پالتویی بلند به‌طور تقریب 13×22 سانتیمتر است).

6- سررسید خشتی: قطع خشتی به‌صورت مربع و با اندازه تقریبی 21×21 سانتی متر است؛ ولی به‌طور معمول سررسیدهای خشتی در اندازه 16×16 یا 17×17 چاپ می‌شوند.

 

انواع جنس‌های سررسید:

1-  سررسید سلفون: جلد سررسید روی برگه گلاسه چاپ شده و روی آن روکش سلفون مات یا براق می کشند و فرآیند جلدسازی را انجام می‌دهند. خدماتی نظیر یووی و ضرب طلاکوب هم بر روی این گونه جلدها رایج است.

 2- سررسید چرمی: چرم‌های موجود در بازار انواع مختلف داشته و نسبت به کیفیت آن قیمت‌های متفاوتی هم برای سررسید چرم موجود است. تشخیص کیفیت چرم استفاده‌شده برای جلد بیشتر به تجربه شخص برمی‌گردد و با مشاهده چرم‌های مختلف و لمس‌کردن جلد امکان‌پذیر است.

3 - سررسید ارگانایزر: ارگانایزر باکیفیت‌ترین جلد موجود در بازار بوده و به نسبت کیفیت آن قیمت بالایی هم دارد. ارگانایزرهای چرم رایج‌ترین نوع ارگانایزر در بازار هستند که از نظر رنگ یا شکل شبیه چرم هستند؛ ولی کیفیت فوق‌العادهای دارند؛ ضمن اینکه انواع دیگری از ارگانایزر با رنگ‌های مختلف در بازار موجود است.

4- سررسید ترمو: جلدهای ترمو هم شباهت زیادی به چرم و ارگانایزر دارند؛ ولی از چرم گران‌تر و با کیفیت‌تر هستند. انواع مختلفی از ترمو نظیر ترموی ابری، ترموی چرم، ترموهایی که شباهات زیادی به گالینگور داشته و روکش پارچ‌های دارند و نوعی ترمو که به‌طور تقریبی حالت جیر دارد، به‌عنوان جلد سررسید استفاده می‌شود.

 

5- سررسید گالینگور: گالینگورها را به‌طور معمول با لوح‌های تقدیر یا جلد پایان‌نامه‌ها می‌شناسیم، جلدی که به‌طور معمول از کشیدن بافت خاصی از کاغذ بر روی مقوای اصلی جلد ساخته شده و یا از روکش پارچه در آن استفاده می شود که به گالینگور پارچه‌ای معروف است.

6-  سررسید برجسته: نوع جدیدی از جلد سررسید که چند سال است ساخت آن رایج شده و نمونه‌های موجود در بازار به‌طور معمول با طرح‌ها و نقوش ایرانی و اسلامی بوده که قسمت‌هایی از آنها به‌صورت برجسته ساخته شده است.

 

توضیح: ممکن است در کاتالوگ شرکت‌های مختلف عنوان‌های دیگری از جلدها را مشاهده کنید؛ ولی همگی آنها عضوی از انواع بالا محسوب می‌شوند. به‌عنوان مثال جلد اشبالت، نوعی چرم است.

 

انواع سررسید براساس روز:

1- سررسید یک‌روزه (روزانه): سررسیدهای روزانه در دو نوع جمعه جدا یا پنج‌شنبه و جمعه با هم چاپ می‌شوند که به‌طور معمول تاریخ یک روز در هر صفحه‌ی آنهاست و فقط در نوع پنج‌شنبه جمعه با هم، تاریخ جمعه‌ها هم در پایین صفحه پنج‌شنبه‌ها چاپ می‌شود.

2- سررسید دوروزه: در سررسید دو روزه تاریخ هر دو روز هفته در یک صفحه یا به‌صورت ستونی و یا به‌صورت سطری چاپ می‌شود.

3- سررسید هفتگی: در سررسیدهای هفتگی برخلاف اسمشان روزهای هر هفته در دو صفحه چاپ می‌شود نه در یک صفحه.

4- سررسید دستیار: به‌طور معمول در سررسیدهای دستیار هر هفته در یک صفحه چاپ می‌شود و صفحات تاریخ کمی دارند؛ ولی در انتهای آنها تعداد زیادی صفحه سفید با سربرگ تاریخ به‌صورت خام (  /  / 1394) موجود است که مالک آن با توجه به نیازش می‌تواند از آن استفاده نماید. ضمن اینکه در انتهای این سررسیدها چندین برگ اطلاعات فنی و مهندسی و نظایر آن چاپ می‌شود.

 

انواع چاپ در سررسید:

1- سررسید تک‌رنگ: در سررسیدهای تک‌رنگ تمامی اجزای صفحات با یک رنگ طراحی و چاپ می‌شوند؛ به‌طور مثال سررسید با داخلی نارنجی، می‌تواند از طیف نارنجی پررنگ تا کم‌رنگ را در صفحات خود داشته باشد.

2- سررسید دو رنگ: در سررسید دو رنگ هم از دو رنگ مختلف در چاپ استفاده می شود که به‌طور معمول در سررسیدها این دو رنگ ترکیبی نبوده و به‌صورت جدا استفاده می‌شود.

توضیح: رنگ در دسته‌بندی سررسیدها از نظر چاپ، مربوط به رنگ صفحات داخلی سررسید می‌شود که شامل نمایش روزهای مختلف در سررسید است و ممکن است جلد آنها تک‌رنگ، دورنگ و چهاررنگ هم چاپ شود. ضمن اینکه به‌طور عمومی سررسید با صفحات داخلی چهاررنگ چاپ نمی‌شود و چنین سررسیدی تنها به‌طور اختصاصی برای شرکت یا سازمان خاصی طراحی و چاپ می‌شود.

 

انواع صحافی سررسیدها:

به‌حتم برای شما مهم است که سررسید و سالنامه‌ای که برای سازمانتان انتخاب می‌کنید، سررسید خوبی باشد و مورد تأیید مدیران مجموعه و مخاطبان واقع شود.

 

اهمیت صحافی سررسید

به‌حتم برای شما اتفاق افتاده که جلد سررسیدتان در اواسط سال جدا و بلا استفاده شده باشد. برای بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز، عامل صحافی خوب و بادوام، مهم‌ترین نشانه و عامل کیفیت و انتخاب است. یک سررسید هرقدر زیبا و نفیس که باشد، بدون صحافی مناسب، نا کارآمد خواهد بود. با خواندن توضیحات زیر مطمئن هستیم که این اتفاق برای شما تکرار نخواهد شد:

به‌طور عمومی در سالنامه‌ها از سه نوع صحافی استفاده می‌شود.

  1. ته دوخت
  2.  فنری
  3.  کلاسوری

 

1- صحافی دوخت: در صحافی دوخت، برگه‌های تاخورده‌ی فرم‌های چاپ به هم دوخته شده و به جلد سررسید متصل می‌شوند. این نوع صحافی رایج‌ترین نوع صحافی سررسید است و قیمت مناسبی هم دارد؛ ولی با توجه به زمانی که صحاف برای انجام آن گذاشته و موادی که استفاده شده، ممکن است کیفیت بسیار بالا یا بسیار پایین داشته باشد.

2- صحافی فنری و فنر دوبل: در صحافی فنری از رول‌های فنر بر روی برگه‌های پانچ‌شده‌ی سررسید استفاده می‌شود که کیفیت مناسبی دارد و از صحافی دوخت گران‌تر است.

3- صحافی کلاسوری: همان‌طور که از نام آن پیداست، در این نوع صحافی برگه‌های سررسید پانچ شده و با استفاده از گیره‌های فلزی به جلد متصل می‌شوند. حسن این نوع صحافی در لت‌گذاری است که به‌راحتی می توان تعداد دلخواه لت یا برگه‌های دلخواه را به سررسید اضافه کرد.

 

 

چاپ سررسید به‌صورت اختصاصی:

از آنجا که سررسید ( سال‌نامه ) به‌عنوان یک محصول تبلیغاتی بسیار مؤثر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرید، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، همه‌ساله از این موقعیت استفاده کرده و با چاپ سررسید به‌صورت اختصاصی از وجود یک محصول تبلیغاتی مؤثر بهره می‌برند.

 

 

به‌طور معمول چاپ اختصاصی سررسید به سه روش زیر می‌تواند انجام شود:

 

چاپ اختصاصی فقط روی جلد: در این روش به‌طور معمول از چاپ سیلک، طلاکوب یا داغ‌کوب استفاده می‌شود؛ و لوگو و شماره تلفن‌های متقاضی بر روی سررسیدهای از قبل تولید شده چاپ می‌شود.

 

چاپ اختصاصی روی جلد و اضافه‌کردن صفحات تبلیغاتی: در این روش علاوه‌بر چاپ روی جلد، بنا به درخواست مشتری می‌توان تعدادی صفحات تبلیغاتی از محصولات یا خدمات وی تهیه کرد و به داخل سررسیدهای از قبل تولید شده اضافه کرد و سپس آن را صحافی‌شده به وی تحویل داد . همچنین بنا به درخواست مشتری می‌توان لوگوی سازمان یا شرکت متقاضی را در تک‌تک صفحات سررسید چاپ کرد.

 

 

چاپ اختصاصی کامل سررسید: در این روش از جلد تا صفحات داخلی و صفحات تبلیغاتی سررسید همگی بنا به درخواست مشتری به‌صورت کاملاً اختصاصی چاپ و تولید می‌شود . البته این روش فقط برای تیراژهای بسیار بالا مناسب است و قیمت تمام‌شده آن نسبت به دو روش قبلی بالاتر است.

 

مزایای چاپ سررسید یا سال‌نامه اختصاصی:

1. اهدای یک هدیه به مشتریان و جلب رضایت آنها

2. اثرگذاری تبلیغاتی بالا برای مجموعه کاری شما

3. تثبیت برند شما، سازمان شما در ذهن مشتریان

4. آشنایی مشتریان احتمالی آینده با خدمات و محصولات و ساختار سازمان شما

 

مؤسسه فرهنگی هنری سخن‌پردازان خواجه نصیر با سابقه ربع قرنی خود بهترین مشاور و همراه شما در امر برندسازی و همچنین جلب رضایت مشتریان شماست.

تولید سررسید یکی از تخصص‌های مؤسسه فرهنگی هنری سخن‌پردازان خواجه نصیر است و با توجه به بودجه شما مشتریان عزیز، بهترین کیفیت را ارائه خواهیم کرد.