ابزارهای مدیریت دانش

ابزارهای مدیریت دانش
knowledge management tools
کد شابک : 978-964-95935-4-8
موضوعات : مدیریت دانش
توضیحات تکمیلی کتاب :

در ادبیات توسعه ، توسعه­ ی دانایی­ محور از اهمیّت به­ سزایی برخوردار است و چنین واژه­ای برای خبرگان امر به ­طور کامل شناخته شده می­باشد. در توسعه­ ی دانایی­ محور، موتور محرکه­ ي اقتصاد، علم و دانش است و با تولید دانش، ایجاد ارزش شده و ثروت در جامعه فزونی می­یابد. به­ واقع شاه­بیت اصلی توسعه دانایی­محور، دانش می­باشد؛ و دانش کلید تولید ارزش. آن­چه در این میان نباید از آن غافل شد، بحث "مدیریت دانش" و سرمایه­ های فکری است که بیشترین سهم را در ایجاد ارزش­افزوده به ­دنبال خواهد داشت.

با آن­که زمان زیادی از ورود بحث مدیریت دانش به کشور ما نمی­گذرد، ولی عطش مجامع علمی و صنعتی حکایت از آن دارد كه مدیران به اتّفاق، به اهمیّت این مقوله    پی­برده و به­دنبال تحقق مدیریت دانش در سازمان­ها می­باشند. مدیریت دانش در یک کلام، مدیریت بر تمامی دانش­های سازمان اعم از صریح و ضمنی است. اگرچه در بسیاری از موارد، نظام مدیریت دانش با نظام­های مستندسازی گره­ خورده، ولی حلقه­ ی مفقوده در این میان، چگونگی جمع­ آوری دانش و به­ خصوص دانش­های ضمنی از ذهن خبرگان و پس از آن مستندسازی و دیگر فرآیندهای مرتبط است.

در کتاب "ابزارهای مدیریت دانش"، تلاش شده است تا خلاء مذکور با تشریح تکنیک­های مختلف، به­ خوبی شناسایی و برطرف شود. ترجمه و تنظیم روان متن­ها، حکایت از تلاش مؤلّفان کتاب داشته و مطالعه­ ي کتاب حاضر می­تواند گام­های آغازین در مسیر به­ کارگیری و تحقّق مدیریت دانش را در عمل به­ خوبی روشن نماید.

 

معرفی مختصر کتاب :

کتاب حاضر که به ابزارهای مدیریت دانش پرداخته، و راه‌کارهای علمی به کارگیری این ابزارها را در حل مسائل مربوطه ارائه می‌نماید .

چکیده ای از کتاب :

مديريت دانش شامل فعاليت‌هاي تهيه، توسعه و استفاده از دانش در جهت نيل به اهداف سازمان است و شامل هفت فرآيند اصلي شناسايي دانش، ارزيابي و برنامه‌ريزي دانش، كسب دانش، خلق دانش، سازماندهي و ذخيره‌سازي دانش، انتشار دانش، به كارگيري دانش و فراموشي فعال دانش است كه بايد به صورت مستمر و متوازن در سازمان اجرا شود. بدون هريك از اجزاي اين فرآيند، ساير فعاليت‌هاي مرتبط با مديريت دانش مختل خواهد شد. نگارندگان اين كتاب ضمن مروري كوتاه دربارة مفاهيم و نظريه‌هاي مديريت دانش، ابزارهاي مديريت دانش و راه‌كارهاي علمي به كارگيري اين ابزارها را بررسي مي‌كنند.

دانلود فهرست و مقدمه اثر : دانلود مقدمه ای ابزارهای مدیریت دانش
وضعیت اثر : منتشر شده
ابزارهای مدیریت دانش